Kui tihti on juhtunud, et imetled kellegi peas mõnd lahedat mütsi, aga endale samasugust pähe sättides ei näe see pooltki nii hea välja? Oi, see tunne on nii tuttav! Mütsi sobivus sõltub nimelt sellest, milline on igaühe individuaalne peakuju ja kuna väikeste inimeste pead on täpselt sama erinevad kui suurtel, tuleb kasuks enne mütsi ostmist kindlaks teha, millise peakujuga see kõige paremini sobitub.
Erinevates peakujudes pole midagi halba, pigem teevad neid meid unikaalseks ja õnneks on Bredeni mütsid aasta-aastalt liikunud järjekindlalt selles suunas, et istuda võrdselt hästi kõigile peanuppudele. Kuid try as we might, mõni istub ikkagi pikliku peanupu otsas loomulikumalt ja teine armastab rohkem ümaramat pead. Teekski esmalt selgeks, millised peakujud üldse levinud on. Oled nõus?
- Ümarat peakuju iseloomustab kukla ja kaela nõgus üleminek ja see, et peanupu kõige laiem koht on ülejäänud peast märkimisväärselt laiem.
- Piklikku peakuju iseloomustab kukla ja kaela lauge üleminek, mis tähendab, et peanupu kõige laiem koht laiutab üsna laial pinnal (naljakas lause, I know)
- Vahepealne peakuju on selline, mis pole otseselt ei ümar ega piklik. See võib olla ühelt poolt ühe- ja teiselt poolt teistsugune, lauge kukla ja ümara otsmikuga. Võimalusi on palju ja taolisele peanupule sobivate mütside valik on väga ulatuslik.
- Soenguga pea on lokkis juustepahmakaga lastel ja neil, kellele meeldib kanda hobusesabasid ja punupatse. Kõik see tuleb muide samuti peaümbermõõdu sisse arvestada.
Tuletakski äkki korra selle video abil meelde, kuidas peaümbermõõtu mõõta. Ühtlasi tasub lugeda Bredeni blogipostitust sellest, kuidas riideid osta varuga, ent mütse alati täpselt suurusse.
TÕELISELT ULATUSLIK EKSPERIMENT
Kuidas siis meie katse välja nägi? Eks ikka selliselt, et kutsusime Bredeni kontorisse neli last, kellel kõigil erinevad peakujud, aga sama peaümbermõõt: 50/52. Enne palusime aga meie Märjamaa lao headel haldjatel panna Tallinna poole teele kõik mütsimudelid, mis neil selles suuruses olemas olid. Jah, te lugesite õigesti. KÕIK mütsimudelid. Ja oh üllatust, tuli välja, et neid on aegade algusest alates ikka päris ohtralt leiutatud, mistõttu tegime kriitilise valiku, et oleks esindatud nii talve- kui suvemütsid, müts-sallid, nokata ja nokaga, voodri ja voodrita eksemplarid.
Sõelale jäid: “kottmütsi” lõikega KLAUS, METTE, MARI ja DIRK, nokaga mütsid BO ja CO, ühekihilisest puuvillast SUN ja SVENU, UV-müts UKU, nokaga peapael-rätik PIA, müts-sallid BREDEN, BREM ja MORRIS, nokatsCYAN ning paeltega topeltpuuvillane müts HAPPY.
“KOTTMÜTSID” KLAUS, METTE, MARI JA DIRK
Liialdamata võib öelda, et Bredeni üks kuulsamaid mütse KLAUS on emmede ja laste lemmik. Küll aga võib nii mänguväljakutel kui ka sotsiaalmeedias tihtipeale kohata seda, kuidas KLAUS kõrgub lapsel peas tornina taeva poole, mis annab alust arvata, justkui sobiks see mudel ainult piklikule peakujule. Tegelikult on see istuvusprobleem ühe liigutusega lahendatav – tee lapsele lihtsalt enne õueminekut pai ja suru õhk mütsi seest välja. Sama kehtib ka ühekihilise mütsi DIRK kohta. Kui müts aga sellegipoolest “torutama” hakkab, tasuks proovida ümarale peakujule sobivamat mütsi BO või HAPPY.
Üleni meriinovillasest materjalist müts MARI, mida lapsed meelsasti kannavad sügisel ja talvel, on sarnase lõikega nagu KLAUS ja DIRK. See tähendab, et sügavat mütsiotsa saab kas kuklasse kokku vajutada või siis mütsiäärt üles keerates peakate parajamaks muuta. Piltidelt näed ümara peakuju peal demonstreerituna, kuidas MARI (ja ka KLAUSi ja DIRKi) kahel erineval viisil pähe sättida.
Nii õhema meriinovoodriga müts METTE kui ka tema paksema meriinovoodriga kaksikvend CLEIN on mõlemad kandmiseks jaheda või suisa külma ilmaga. Mütsidel on sees lisasooja andev meriinovillane kiht, mis tähendab omakorda, et METTE ja CLEIN ei ole nii sügava lõikega nagu KLAUS, DIRK ja MARI ning nende äärt üles keerata ei saa. See omakorda tähendab, et “kotti” on kuklas vähem ning see võib kergesti “torutama” hakata. Täpselt nagu eelpool mainitud mütsidega, saab ka meriinovoodriga mütsidel ühe lihtsa liigutusega istuvuse korda teha.
MÜTS-SALLID BREDEN, BREM JA MORRIS
Ka Bredeni müts-sallid on ühed populaarsemad Eesti laste hulgas. Ei suuda keegi vastu panna mütsi ja salli võitmatule kombinatsioonile, mis muudab selle peakatte 100% lasteaiakindlaks. Ühtlasi võib käsi südamel kinnitada, et aastate jooksul üha täiustatud lõige on muutnud müts-salli igale peakujule sobivaks. Olgu sellel siis puuvillane või meriinovillane vooder või nokk. Seetõttu pole vahet, kas tegu on topeltpuuvillase BREDENi, meriinovoodriga BREMi, nokaga MORRISe või mõne muu versiooniga müts-sallist – istuvus on võrdselt hea kõigil peakujudel! Kui ei usu, vaata pildilt!
Kusjuures, müts-salli puhul on oluline kindlasti ka see, et pandaks pähe tõmbamisel tähele, et lapse silmad välja ja kõrvad sisse jääks. Nii pole mänguväljakul vaja muretseda, et salakaval tuul kusagilt ligi poeb. Ja nagu allolevas videos üks Bredeni fännist emme ette näitab, saab müts-salli ühe lihtsa liigutusega ka peast ära. Tegu on õhema meriinovillase voodriga müts-salliga BREM.
NOKAGA MÜTSID BO, MO JA CO
Vot seda võib nüüd küll täiesti ausalt öelda, et nokamüts BO jumaldab ümarat peakuju üle kõige. BO istub ümarpeadel nii täpselt peas, et näib olevat suisa loodud 24/7 kandmiseks. Kuid õnneks on nii topeltpuuvillase BO, õhema meriinovoodriga MO ja paksu meriinovoodriga CO puhul viidud aastate jooksul sisse kümneid erinevaid täiendusi, mille tulemusel istuvad need nüüd ka piklikule peanupule imeilusasti.
SUVE- JA RANNAMÜTSID SVENU JA UKU
Suvised rannamütsid ehk ühekihilisest puuvillast SVENU ja polüamiidi ja elastaani segumaterjalist UKU võivad pealtnäha küll sarnased välja näha, ent tegelikult on nad üsna erinevad. Kui SVENU ja UKU kõrvuti panna, näeme kohe, kuidas UKU kaelasirm ja nokk on tunduvalt pikemad, et last väga karmi päikesekiirguse eest maksimaalselt kaitsta. Lisaks on SVENU tunduvalt avarama lõikega. Noka ja sirmi tõttu toimivad mõlemad tõhusalt kõigi peakujudega, ent lapsele mütsi valides tuleb kindlasti pöörata tähelepanu sellele, et mütsiäär oleks võimalikult tihedalt ümber pea (pildil olev SVENU on modellile liiga suur, UKU aga täpselt paras!)
SUN, CYAN, PIA JA HAPPY
Suviseks kandmiseks mõeldud peakatted nagu SUN, CYAN ja PIA vajavad tulemuslikuks kasutamiseks paari eelteadmist. Näiteks on levinud arvamus, et hea istuvuse puhul peaks kõrvad kindlasti mütsi sees olema. Tegelikult on see aga näiteks nokatsite CUBA ja CYANi puhul juba puht-disainiliselt võimatu. Istuvust saab nokatsite puhul hinnata hoopis selle järgi, kui suur on vahe mütsi serva ja lapse pea vahel (vaata pilti!). Kui müts istub liiga laialt, peab selle plastikosast parajaks reguleerima. Samuti piiluvad kõrvad piklikuma peakuju puhul välja suvemütsi SUN serva alt, mis on täiesti okei, kuna suvel pole kurja tuult, mille eest lapse kõrvu vaja peita.
Nokaga peapael-rätik PIA puhul tasub teada paremaks istuvuseks vahvat nippi, kuidas mütsi “sabakest” peapaela serva vahele pista. Nii püsib PIA paremini peas ja näeb ka väga nunnu välja. Ja kuigi topeltpuuvillane müts HAPPY võib pealtnäha olla ideaalne nn “munamüts” ümarale peakujule, istub ta paelte ja reguleeritava serva tõttu imehästi ka teistsugustele peanuppudele.
Täname eksperimendis osalemise eest Bredeni jutunurga administraatoreid Liisit, Sirlit ja Ege-Riini ning nende vahvaid lapsi!
Järgmiste eksperimentideni!