Kihiline riietumine sügisel ja talvel muutub möödapääsmatuks igapäevateemaks alati kui soojakraadid langema hakkavad. Kuna lapsed peavad ka kehva ilmaga lasteaeda ja kooli jõudma, siis tõttab appi Bredeni universaalne riietumise juhend. Õigemini kaks juhendit: üks beebidele ja teine lastele!
KIHILINE RIIETUMINE: BEEBID
*+10°C eelista kombinatsiooni, kus esimeseks kihiks vastu nahka on meriinovill.
KIHILINE RIIETUMINE: LAPSED
+15°* | +10°C | +5°C | 0°C | |
+10°C | +5°C | 0°C | -5°C | |
(puudub) | (puudub) | -5°C | -15°C |
*+15°C vali ühed püksid ehk kas retuusid või dressipüksid, mitte mõlemad.
KUIDAS NEID TABELEID LUGEDA?
- Vaata endale meelepärasest ilmaäpist, mis õues toimub (näiteks Riigi Ilmateenistus, Ilm.ee või Yr.no). Võta seejuures kindlasti arvesse ka tuule tugevust ja sademete hulka.
- Otsi tabelist lahter, mis vastab valitsevatele oludele kõige täpsemalt. Kumba tabelit vaadata, sõltub sellest, on Sul vaja riietada vankribeebit, kes iseseisvalt veel ei liigu või aktiivset last, kes juba kõikjale kipub.
- Tabeli ülemiselt realt leiad soovitused pealisriietuseks (jakid, joped, kombed) ning vasakult alla alusriietuseks (toariided, meriinopesu).
- Arvesta tabelit lugedes alati enda lapse individuaalsete vajaduste ja külmatunnetusega, sest meie riietumisnõuanded on üksnes soovituslikud!
- Vaata seda blogiartiklit pigem arvutist kui telefonist, nii saad tabelist parema ülevaate.
- Lahtrid, kus temperatuuri asemel on kirjas “puudub”, märgivad olukorda, kus antud kombinatsioonile on parem alternatiiv (näiteks selle asemel, et panna lapsele selga õhuke meriino, paks meriino ja kõige peale puuvillane kombe, tasub eelistada õhukest meriinopesu ja soojakotti)
- Kui tekib tahtmine tabelis soovitatud asju e-poest uurida, klõpsa lihtsalt soovitud asja peal ja vups, oledki poes!
BEEBID
Väga pisikeste inimeste riietamine võib pealtnäha keeruline tunduda, ent tegelikult hõlbustab paari lihtsa nipi teadmine Su elu oluliselt. Siin mõned põhitõed, mis aitavad Sul veenduda, et Su vankribeebil on alati soe ja hea:
- Beebi kehatemperatuuri saab kõige efektiivsemalt hinnata tema kuklapiirkonda katsudes. Nii saad kohe aru, kas laps higistab, külmetab või on tal mõnusalt paras.
- Alati on mõistlikum panna beebile selga pigem vähem riideid kui rohkem. Ülekuumenemine on tunduvalt ohtlikum kui tibake karastavat jahedust. Lisaks tuleb ka vankrit alati käsitleda ühe “lisakihina”.
- Kasuta soojakotti vaid juhul, kui temperatuurid langavad 0 kraadini või madalamale. Enne seda eelista meriinovilla erinevaid kihte, mis võimaldavad Sul õues olles lapse vankrist ja turvahällist ka välja tõsta (kui tuleb näiteks jonnituju ja lohutab vaid emme kalli).
- Puuvill ei ole jaheda ilmaga esimeseks kihiks sobiv, kuna see materjal ei juhi niiskust kehapinnalt eemale ja nii muutuvad beebi riided näiteks lekkiva mähkme korral ruttu märjaks ja külmaks. Ühtlasi vähendab puuvill aluskihina pealiskihiks pandava meriino häid omadusi. Just sel põhjusel eelista külmema kui +10°C puhul alati esimese kihina meriinot.
LASTEAIALAPSED
Lasteaialapse riietamine on paras pähkel, kuna need pisikesed rahmeldised müravad endal alatasa turja higiseks ja mõnikord tundub, et mütsid, sallid ja kindad peab neile lausa külge õmblema. Siin on mõned põhitõed, mis aitavad Sul veenduda, et lapsel on hea ka omapäi lasteaias olles:
- Mürakarule on targem panna vähem riideid kui rohkem, sest ringi joostes hakkab rohkete kihtidega palav. Kui laps on oma loomult passiivsem või tuleb õues ette rohkem istumist (näiteks mõnel välikontserdil), pane julgelt rohkem kihte.
- Arvesta alati aastaajaga (ehk nn real feel), sest näiteks +10 kraadi päikselisel ja tuulevaiksel kevadpäeval tundub (ja ongi!) tükkmaad soojem kui +10 kraadi vihmasel ja tuulisel sügishommikul.
- Eelista alati riideid, mida laps on võimeline ise selga panema nii, et need ei hakkaks oma elu elama. Näiteks on müts-sall alati parem valik kui eraldi müts ja sall, mis mänguhoos ümber pea ja kaela keerlema kipuvad. Ning kindlasti tasub pikkadele sallidele eelistada üle pea tõmmatavaid torusalle!
- Selgita lapsele kihilise riietumise põhimõtteid (3-aastased saavad juba väga hästi aru, mis värk on!). Kindlasti juhi sellele teemale tähelepanu ka lasteaias, et olla kindel, et meriinopluusid, -püksid ja -kombed niisama riiulis ei ilutseks, vaid ikka kasutust ka saaks.
KOKKUVÕTTEKS
Kuigi esmapilgul riietumise maatrikseid silmitsedes tundub, et vaja on soetada väga palju erinevaid esemeid, siis tegelikult on selle juhendi eesmärgiks näidata Sulle, kuidas paari riideesemega mängides saab katta ära enamuse Eesti kliima poolt pakutavatest temperatuuridest. Sisuliselt piisab ainult ühest õhemast ja ühest paksemast meriinokihist, mida erinevate pealisriietega kombineerides saadki alati parima tulemuse.
Bredeni kihilise riietumise tabelid on soovituslikud tööriistad. See tähendab, et alati tasub võtta arvesse lisaks temperatuurile, tuulele ja sademetele ka lapse individuaalset külmatunnetust ja ka seda, mida Sa lapsega õue tegema lähed. Ehk kui on plaanis aktiivselt mürada, pane pigem vähem ja õhemaid kihte. Kui tuleb aga rohkem ette külma tuule käes istumist, kasuta rohkem ja paksemaid kihte. Ja lõpetuseks – kuna mütsid ja sallid ja müts-sallid ei saanud seekord üldse tähelepanu, loe kindlasti juurde ka põhjalikku sissejuhatust Bredeni mütside maailma!
Tere
Vaatan seda beebide tabelit ja ainuke küsimus, mis tekkis- et kas tavalist talve- või k/s kombet (mitte Breden) sinna meriino kihtide peale polegi vaja panna?
Nt +5 kraadi juures- õhem meriino pesu+meriino voodriga kombe ja vankrisse?
Ma tahaks ikka veel k/s kombe ka peale panna🤭
Muidu tundub, et hakkab beebil külm🤔
Väga hea küsimus, Agnes. Kinnitame Sulle südamerahuga, et +5 kraadi juures ei ole vankribeebil vaja nn tavalist kombet peale panna, kuna palav on kindlasti halvem variant kui jahe. Soovitame mõelda selliselt, et ka vankrit loetakse üheks lisakihiks sooja hoidmisel ja tuule eest kaitstmisel ning kui vankris on lisaks veel soojakott, siis tuleb panna beebi sinna vaid toa- või meriinoriietega (õhem esimese kihi riietus). Teine lugu on siis, kui beebi juba kõnnib, vankrist välja vaadata, mänguväljakul uudistada või niisama emme süles olla tahab vahepeal. Siis tuleb küll võtta kasutusele tuulekindla pealiskihiga riietus ja seda põhjusel, et puuvillase pealiskihi ja meriinovoodriga riided ei ole tuulekindlad. Loodame, et sellest nõuandest on Sulle abi!